Parawany spawalnicze


Każdy szanujący się zakład spawalniczy powinien być wyposażony w parawany spawalnicze, są one niezbędne aby zachować bezpieczeństwo ludzi przebywających w pomieszczeniu razem z pracownikiem wykonującym wiele serii spawów. Kurtyna odgradza wzrok osoby trzeciej od błysków wywołanymi procesem spawalniczym, światło to może uszkodzić wzrok osoby, która patrzy na nie bez maski ochronnej, a nawet jeżeli nie uszkodzi to wzroku to będzie bardzo uporczywe po jakimś czasie dla naszych oczu.
Z tego prostego powodu parawany spawalnicze są bardzo ważne i zapewniają bezpieczeństwo, a przy tym bardzo ładnie wyglądają, oraz mogą być wykorzystywane jako eleganckie odgrodzenie strefy spawalniczej od reszty warsztatu.
Parawany te chronią także skórę osób trzecich przed oparzeniami i przebarwieniami, ten kto choć raz spawał w krótkich spodenkach, bądź rękawku będzie bardzo dobrze rozumiał jak ochrona oczu i skóry przy spawaniu jest ważna.
Parawany takie wykonane są najczęściej z profili aluminiowych zabezpieczonych epoksydową farbą proszkową, służących do zawieszenia na nich specjalnej folii chroniącej wzrok i skórę przed zdrowotnymi skutkami spawania. Kotara spawalnicza ma zazwyczaj grubość 0.4milimetra, co zapewnia wytrzymałość i niezawodność w jej użytkowaniu. Blokuje ona promieniowanie UV, IR, oraz światło niebieskie, filtry te są niezbędne, gdy mamy do czynienia ze światłem pochodzącym od procesu spawalniczego.
Kotary te są zazwyczaj mobilne, znaczy to że mają zamontowane kółka umożliwiające ich przesuwanie i dopasowywanie ustawienia do panujących warunków i ustawienia w warsztacie. Na pewno jedną z wielu zalet jest także prostota montażu takiej kurtyny, oraz jej wytrzymałość.
Jeżeli więc chcemy zadbać o bezpieczeństwo w naszym warsztacie/ zakładzie spawalniczym, to parawany spawalnicze są niezbędnym elementem ich wyposażenia, lepiej od razu zainwestować w odpowiednią ochronę zdrowia, niż później męczyć się ze skutkami niewłaściwego postępowania niezgodnego z obowiązującymi zasadami BHP.

Parawany spawalnicze: ekranypcv.pl