Czy kosmetyki naturalne faktycznie są naturalne?


Ekologia, naturalne składniki w produktach, jak najmniej środków chemicznych – w dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca na te czynniki uwagę. Świadomość ludzi dotycząca substancji szkodliwych coraz bardziej wzrasta. Konsumenci czytają etykiety produktów i starają się wybierać te jak najbardziej naturalne. Panuje także moda na zdrowy styl życia i korzystanie z ekologicznych produktów. Dużą popularnością cieszą się więc także kosmetyki naturalne. Pozostaje jednak pytanie, czy kosmetyki mające na etykiecie słowo „naturalne” faktycznie takie są?

W sklepach coraz częściej można natknąć się na produkty, które oznaczone są jako te, które mają naturalny skład. Większość ludzi zachęcona takim sloganem sięga po dany produkt, niestety nie sprawdzając przy tym jego składu – a to powinno być podstawą przy szukaniu kosmetyku o dobrym składzie. Bardzo często okazuje się, że takie produkty mają w sobie substancje, które z naturą mają niewiele wspólnego. Na przykład szampony oznaczone jako te „naturalne” bardzo często zawierają w sobie sporą ilość silikonów. Kolejnym przykładem mogą być kremy do twarzy, które zawierają nadmierne ilości alkoholi, a tym samym podrażniają skórę twarzy. Jak więc wybierać kosmetyki o faktycznie naturalnym składzie? Podstawową zasadą dobrego składu jest jak najkrótsza lista składników. Im mniej substancji znajduje się w danym produkcie, tym zazwyczaj lepiej. Należy sprawdzać także na którym miejscu znajdują się takie substancje jak alkohol, czy wszelkie silikony.

Jeżeli takie substancje znajdują się na początku składu, oznacza, że ich ilość w produkcie jest największa względem innych substancji. Bardzo często samemu ciężko przestudiować i ocenić, które substancje są tymi dobrymi, a które szkodliwymi. W dzisiejszych czasach istnieje na szczęście wiele ułatwień, które pomogą nam w interpretacji składów kosmetyków. Na przykład specjalne aplikacje na telefon, czy filmiki lub posty w internecie publikowanie przez kosmetologów lub po prostu osoby, o dużej wiedzy w tym temacie.

Sól do kąpieli