Praktyczne porady przy wyposażeniu kuchni

Nie każdy jest posiadaczem przestronnej kuchni, gdzie może swobodnie wstawiać sprzęty i meble jak chce. Większość mieszkań w budownictwie wielkopłytowym oferuje niestety niewielkie pomieszczenia kuchenne. Oto kilka pomysłów jak zaoszczędzić w nich miejsce.

1. W przypadku małej oraz jednocześnie wąskiej kuchni często nie ma miejsca na stół kuchenny. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z tradycyjnego stołu, który zajmuje miejsce i zastąpienie go przytwierdzonym do ściany rozkładanym blatem lub stołem częściowo składanym np. w okolicy okna dako poznań.

2. Żeby kuchnia spełniała swoje funkcje musi być dobrze oświetlona. Lampa sufitowa wcale nie jest kluczowym punktem świetlnym- najważniejsze są małe, ale jasno świecące lampki w okolicy blatu roboczego, kuchenki gazowej czy zlewozmywaku. Najlepiej pomyśleć o tym przy wykonywaniu projektu zabudowy.

3. Kuchnia dobrze się prezentuje, jeśli zlew, urządzenia AGD oraz meble zajmują jedna, góra dwie ściany (zależnie od kształtu pomieszczenia, mogą to być ściany sąsiadujące lub przeciwległe. Zawsze jednak należy pamiętać o zachowaniu co najmniej 120 cm wolnej przestrzeni. Mniejszy odstęp ograniczy swobodę poruszania się.

4. Blat kuchenny nie powinien być węższy niż 60 cm –standard na szerokość kuchenki, zmywarki itp.